ایران هیاهو IRANHAYAHOO

اطلاعات عمومی-دوران بارداری-گیاهان دارویی -پرورش خلاقیت کودکان

چرا و چگونه در دوران بارداری از اسید فولیک استفاده کنیم؟

اسید فولیک از ویتامینهای مورد نیاز بدن می باشدکه از دسته ویتامینهای گروه (ب)است و در تشکیل خون نقش مهمی دارد.بنابراین کمبود آن ایجاد کم خونی می کند.اسید فولیک برای ساخته شدن پروتئینهای بدن مورد نیاز است .به همین دلیل برای رشد و تکامل جنین و جلوگیری از آسیب دیدگی لوله های عصبی ضروری است .

اسید فولیک تنها ماده مغذی است که نیاز به آن در دوران بارداری دو برابر دوران غیر بارداری است .و کمبود آن در بارداری منجر به ایجاد کم خونی -مسمومیت حاملگی -سقط خود به خودی -جدا شدن زود رس جفت -تولد نوزاد با نقص لوله عصبی -عقب ماندگی مادر زادی و ذهنی در نوزاد می شود.

میوه ها و سبزیهای تازه دارای ویتامین (ث)می باشندو در صورتی که با غذا مصرف شوندجذب اسید فولیک را بیشتر می کند.مثلا خوردن یک عدد لیمو یا گوجه فرنگی یا پیاز پس از خوردن غذاهایی که گوشت -تخم مرغ -یا جگر -و... داشته باشد جذب اسید فولیک را کامل می کند.

میزان مورد نیاز اسید فولیک در دوران بارداری از طریق رژیم غذایی تامین نمی گردد لذا از زمانی که تصمیم به بارداری می گیرید(ترجیحا سه ماه قبل از بارداری )تا پایان بارداری روزانه به میزان یک عدد قرص اسید فولیک مصرف نمایید.

در صورتیکه از ماه چهارم قرص مولتی ویتامین حاوی اسید فولیک مصرف می کنید دیگر نیازی به استفاده از قرص اسید فولیک از این ماه نمی باشد.